2005 Gilera Nexus 500 gallery
2005 Gilera Nexus 500
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 460.00 ccm (28.07 cubic inches) | Power: | 40,12 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 69.0 mm (3.6 x 2.7 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 101.0 kg (222.7 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,515 mm (59.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-15 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-14 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
Metisse Desert Racer by Steve The King McQueen
2015-03-30 02:37:14
The Metisse Desert Racer is one of the most classic looking bikes on the market today. It began to be produced and manufactured in 2012 and is still incredibly popular among veteran riders and even newer riders.
...
Read more...
-
The European leader, Megelli 125 m
2015-03-30 02:32:46
The Megelli 125 m was first produced in 2013. It is one of the leading bikes being produced and sold in Europe.
The Megelli 125 m is considered a supermotard and has a single cylinder, two-stroke engine....
Read more...
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Kawasaki KDX220R
- 2005 Kawasaki KDX50
- 2005 Kawasaki KLE500
- 2005 Kawasaki KLR250
- 2005 Kawasaki KLR650
- 2005 Kawasaki KLX110
- 2005 Kawasaki KLX125
- 2005 Kawasaki KLX125L
- 2005 Kawasaki KLX300R
- 2005 Kawasaki KX100
- 2005 Kawasaki KX125
- 2005 Kawasaki KX250
- 2005 Kawasaki KX250F
- 2005 Kawasaki KX65
- 2005 Kawasaki KX85
- 2005 Kawasaki Ninja 250R
- 2005 Kawasaki Ninja 500R
- 2005 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2005 Kawasaki Ninja ZX-12R
- 2005 Kawasaki Ninja ZX-6R

