2005 Harley-Davidson FXSTI Softail Standard gallery
2005 Harley-Davidson FXSTI Softail Standard
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (88.42 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 101.6 mm (3.8 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 292.0 kg (643.7 pounds) |
| Seat height: | 663 mm (26.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,695 mm (66.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Rear tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.90 litres (4.99 gallons) |
| Color options: | Vivid black, brilliant silver pearl, sierra red pearl, chopper blue pearl |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Retro Mototrans 350 Vento with original engine design
2015-03-30 14:55:40
When dealing with Ducati, it means everything and even more. Ducati Mototrans proves it best.
The Mototrans 350 Vento is a classic bike from 1980. This bike is very popular with older riders who love the way...
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 BMW K1200GT
- 2005 BMW K1200LT
- 2005 BMW K1200R
- 2005 BMW K1200RS
- 2005 BMW K1200S
- 2005 BMW R1100S
- 2005 BMW R1150GS Adventure
- 2005 BMW R1150R
- 2005 BMW R1150R Rockster
- 2005 BMW R1150RS
- 2005 BMW R1150RT
- 2005 BMW R1200C Classic
- 2005 BMW R1200C Independence
- 2005 BMW R1200C Montauk
- 2005 BMW R1200CL
- 2005 BMW R1200GS
- 2005 BMW R1200ST
- 2005 BMW R850R
- 2005 Borile B50 Cross Junior
- 2005 Borile B500CR Cafe Racer

