2008 Harley-Davidson XL883 Sportster gallery
2008 Harley-Davidson XL883 Sportster
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 883.32 ccm (53.90 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 76.2 x 96.8 mm (3.0 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 255.4 kg (563.0 pounds) |
| Seat height: | 744 mm (29.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,524 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.49 litres (3.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid Black, Pacific Blue Pearl. |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Xmotos XB-21
- 2008 Xmotos XB-21D
- 2008 Xmotos XB-30
- 2008 Xmotos XB-31
- 2008 Xmotos XB-32
- 2008 Xmotos XB-33
- 2008 Xmotos XB-35
- 2008 Xmotos XB-80
- 2008 Yamaha Aerox R
- 2008 Yamaha Aerox R Race Replica
- 2008 Yamaha BWs
- 2008 Yamaha BWs 12 inch
- 2008 Yamaha BWs Naked
- 2008 Yamaha BWs Next Generation
- 2008 Yamaha C3
- 2008 Yamaha Cygnus X
- 2008 Yamaha DT 50 R
- 2008 Yamaha DT 50 X
- 2008 Yamaha FJR 1300 A
- 2008 Yamaha FJR 1300 AE

