2005 GAS GAS 125 PRO gallery
2005 GAS GAS 125 PRO
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7.62 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 63.0 kg (139.0 pounds) |
| Seat height: | 635 mm (25.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,320 mm (52.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.00-18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston AJP |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston AJP |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.90 litres (0.77 gallons) |
| Color options: | Yellow |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
Vmoto Briza: the Australian player on the moto market
2015-03-31 04:03:36
The Vmoto company is an Australian manufacturer of motorcycles from Perth. Its production facilities are located in China. Today Vmoto company says about the expansion of its production, which is related
Today Vmoto company says about the...
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Kawasaki Vulcan 1600 Nomad
- 2005 Kawasaki Vulcan 2000
- 2005 Kawasaki Vulcan 2000 Limited
- 2005 Kawasaki Vulcan 500 Ltd / EN500 C
- 2005 Kawasaki Vulcan750
- 2005 Kawasaki Vulcan800
- 2005 Kawasaki Vulcan800 Classic
- 2005 Kawasaki Vulcan800 Drifter
- 2005 Kawasaki Z1000
- 2005 Kawasaki Z750S
- 2005 Kawasaki ZRX1200R
- 2005 Kawasaki ZZR1200
- 2005 Kawasaki ZZR600
- 2005 KTM 125 EXC
- 2005 KTM 125 SX
- 2005 KTM 200 EXC
- 2005 KTM 250 EXC
- 2005 KTM 250 EXC Racing
- 2005 KTM 250 SX
- 2005 KTM 300 EXC

