2005 Honda VTR1000F Super Hawk gallery
2005 Honda VTR1000F Super Hawk
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60.78 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 98.0 x 66.0 mm (3.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 193.2 kg (426.0 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Full-floating. 4-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. 1-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.89 litres (4.20 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Titanium |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 CPI Supermoto 50
- 2005 DB Motors Pirat 50 AC
- 2005 DB Motors Pirat 50 LC
- 2005 DB Motors Super Sport 50
- 2005 DB Motors ZZ 50
- 2005 Derbi Atlantis
- 2005 Derbi Atlantis Two Chic
- 2005 Derbi Boulevard 200
- 2005 Derbi Dirt Kid 100
- 2005 Derbi GPR 125 Nude
- 2005 Derbi GPR 125 Racing
- 2005 Derbi GPR 50 Racing
- 2005 Derbi GPR 80 Cup
- 2005 Derbi Mulhacen 659
- 2005 Derbi Senda DRD
- 2005 Derbi Senda Racer
- 2005 Derbi Senda X-treme
- 2005 Derbi Supermotard DRD
- 2005 Derbi Supermotard Racer
- 2005 Derbi Supermotard X-treme

