2005 Factory Bike Minidesert RC14 gallery
2005 Factory Bike Minidesert RC14
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | 2,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.7 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 36.0 kg (79.4 pounds) |
| Seat height: | 715 mm (28.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,080 mm (42.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.00 litres (0.53 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red, Blue |
News
-
Factory Bike Chrono SM 250: easy to handle, easy to own
2015-03-27 02:00:58
One of the coolest and most popular supermotard is the Factory Bike Chrono SM 250.
These bikes were produced and sold beginning in 2004, and they vary in price from $3,400 to $5,600. This bike features a►
Read more...
-
The European leader, Megelli 125 m
2015-03-30 02:32:46
The Megelli 125 m was first produced in 2013. It is one of the leading bikes being produced and sold in Europe.
The Megelli 125 m is considered a supermotard and has a single cylinder, two-stroke engine....
Read more...
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The...
Read more...
-
Mavizen TTX02 - for those learning to ride
2015-03-30 02:23:35
The Mavizen TTX02 is a bike that was first made and manufactured in 2012. This racing, sport bike is slender and sleek.
It has an electric engine and a twin DC, brushed motor. It is very popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Big Bear Choppers Devil´s Advocate 100 Carb
-
Big Bear Choppers Reaper 100 Carb
-
Big Bear Choppers Athena ProStreet 100 EFI
Other motorcycles in 2005
- 2005 Aprilia Tuono 125
- 2005 Aprilia Tuono 50
- 2005 Bajaj Discover DTSi
- 2005 Bajaj Eliminator
- 2005 Bajaj Pulsar 180 DTSi ETEC
- 2005 Blata Blatino Scooter Small Kit
- 2005 Blata Elite 13 WRS
- 2005 Blata Minibike 2.5
- 2005 Blata Minimotard 2.5
- 2005 Blata Origami B1
- 2005 Blata Style 60
- 2005 BMW F650CS
- 2005 BMW F650GS
- 2005 BMW F650GS Dakar
- 2005 BMW K1200GT
- 2005 BMW K1200LT
- 2005 BMW K1200R
- 2005 BMW K1200RS
- 2005 BMW K1200S
- 2005 BMW R1100S

