2005 Enfield Thunderbird A350E gallery
2005 Enfield Thunderbird A350E
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 346.00 ccm (21.11 cubic inches) | Power: | 18,01 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 70.0 x 90.0 mm (2.8 x 3.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 170.0 kg (374.8 pounds) |
| Seat height: | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,370 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.25-19 |
| Rear tyre dimensions: | 3.50-19 |
| Front brakes: | Single disc. Twin piston caliper |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.50 litres (3.83 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Silver, Red, Blue, Black |
News
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is►
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
-
Yiben 139QBT-15: for active riders only!
2015-03-27 15:17:16
The world-known manufacturer of scooters Yiben is a modern, huge company equipped with the latest technology and focused on the production of classic versions and the latest models of top class, like electric scooters and its hybrid versions.
...
Read more...
-
Yangtze 750, a giant bike of China Jialing Group
2015-03-27 14:14:45
Chinese media reporting about the appearing of a new brand with a fancy name of Yangtze River Jialing Motor Manufacturing. This brand is a subsidiary company of China Jialing Group, one of China's largest companies in the motorcycle...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Suzuki DR-Z 400 S
- 2005 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2005 Suzuki DR-Z125
- 2005 Suzuki DR-Z125L
- 2005 Suzuki DR200SE
- 2005 Suzuki Grasstracker
- 2005 Suzuki Grasstracker Big Boy
- 2005 Suzuki GS 500F
- 2005 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa
- 2005 Suzuki GSX 1400
- 2005 Suzuki GSX 250 FX
- 2005 Suzuki GSX 400 Impulse
- 2005 Suzuki GSX-R 1000
- 2005 Suzuki GSX-R 600
- 2005 Suzuki GSX-R 750
- 2005 Suzuki GZ250
- 2005 Suzuki Intruder Classic 400
- 2005 Suzuki Intruder Classic 800
- 2005 Suzuki Intruder LC 250
- 2005 Suzuki JR 50

