2005 Ducati 749 gallery
2005 Ducati 749
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) | Power: | 106,61 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 90.0 x 58.8 mm (3.5 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 188.0 kg (414.5 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.50 litres (4.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/black, yellow/metallic grey |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Use i-phone, ride i-charge… PGO i-Charge 125, of course!
2015-03-30 17:56:18
The PGO i-Charge 125 is one of the most popular scooters that came out in 2008. It is a scooter that is still sold all over the world and is a great starter (and non-expensive! that's important) bike...
Read more...
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter...
Read more...
-
Peraves Ecomobile among the most freaky vehicles of the world
2015-03-30 17:48:16
It is freaky, its is strange as well as conceptual. It is - Peraves Ecomobile!
The Peraves Ecomobile is a different type of bike, seemingly to look quite strange. It defines the category of prototype and conceptual...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Ducati 999 R
- 2005 Ducati 999 S
- 2005 Ducati Monster 1000
- 2005 Ducati Monster 1000 S
- 2005 Ducati Monster 620
- 2005 Ducati Monster 620 Dark
- 2005 Ducati Monster S2R
- 2005 Ducati Monster S2R Dark
- 2005 Ducati Monster S4R
- 2005 Ducati Multistrada 1000 DS
- 2005 Ducati Multistrada 1000S DS
- 2005 Ducati Multistrada 620
- 2005 Ducati Multistrada 620 Dark
- 2005 Ducati ST3
- 2005 Ducati ST4S
- 2005 Ducati ST4S ABS
- 2005 Ducati Supersport 1000 DS
- 2005 Enfield Thunderbird A350E
- 2005 Factory Bike Desert SM250
- 2005 Factory Bike Desert YR250

