2005 Diamo Turista gallery
2005 Diamo Turista
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 258.00 ccm (15.74 cubic inches) | Power: | 18,4 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 167.8 kg (370.0 pounds) |
| Seat height: | 754 mm (29.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,346 mm (53.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-12 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.97 litres (2.90 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, Silver, Black, Blue, Pearl White |
News
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This►
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Hyosung KR 110
- 2005 Hyosung MS1 125
- 2005 Hyosung MS1 150
- 2005 Hyosung RT 125 Karion
- 2005 Hyosung SD 50
- 2005 Hyosung SD 50 M
- 2005 Hyosung SF 50
- 2005 Hyosung SF 50 Racing
- 2005 Hyosung SF 50 Rally
- 2005 Hyosung XRX 125
- 2005 Hyosung XRX 400
- 2005 Jawa 125 Dakar
- 2005 Jawa 125 Dandy
- 2005 Jawa 125 Sport
- 2005 Jawa 50 Robby
- 2005 Jawa 650 Bizon
- 2005 Jawa 650 Classic
- 2005 Jawa 650 Style
- 2005 Jinlun JL 125 MARAUDER (JL125 - 11)
- 2005 Jinlun JL 150-5

