2005 Vespa Granturismo 125 L gallery
2005 Vespa Granturismo 125 L
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 14,75 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 57.0 x 48.6 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 138.0 kg (304.2 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,395 mm (54.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of►
Read more...
-
Be on trend with E-Tropolis Future!
2015-03-27 01:42:19
E-Tropolis Future is a very trendy, electric scooter. This scooter came out in the mid 2000’s with production starting in 2011. This scooter has an electric engine and can go up to 28 to 38 miles per hour.
...
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Ducati Monster 900
-
Ducati Monster 600/Monster 600 Dark/Monster 600 City/Monster 600 Metallic
-
Ducati Monster 900/Monster 900 Dark/Monster 900 City/Monster 900 Cromo/Monster 900 Special
Other motorcycles in 2005
- 2005 Cagiva V-Raptor 1000
- 2005 Cagiva V-Raptor 650
- 2005 Cagiva Xtra-Raptor 1000
- 2005 CPI GTR 50
- 2005 CPI Hussar 50
- 2005 CPI Oliver 50
- 2005 CPI Popcorn
- 2005 CPI Supermoto 50
- 2005 DB Motors Pirat 50 AC
- 2005 DB Motors Pirat 50 LC
- 2005 DB Motors Super Sport 50
- 2005 DB Motors ZZ 50
- 2005 Derbi Atlantis
- 2005 Derbi Atlantis Two Chic
- 2005 Derbi Boulevard 200
- 2005 Derbi Dirt Kid 100
- 2005 Derbi GPR 125 Nude
- 2005 Derbi GPR 125 Racing
- 2005 Derbi GPR 50 Racing
- 2005 Derbi GPR 80 Cup

