2005 Diamo Tracer gallery
2005 Diamo Tracer
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9.15 cubic inches) | Power: | 9,8 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 109.8 kg (242.0 pounds) |
| Seat height: | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,346 mm (53.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.57 litres (2.00 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red/Silver, Silver/Black, Yellow/Black, White/Black, Blue/Silver, Orange/Black/Silver |
News
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This►
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
-
Lauge Jensen 1800, a pipe dream of every rider
2015-03-23 18:00:33
It is a bike that is a real golden dream without waxing too poetic. Lauge Jensen 1800 was a dream machine which was designed by Uffe Lauge Jensen. He drew the parts or built the parts that are...
Read more...
-
Sports Race Is Easier With Malanca 125 E 2 C Sport
2015-03-24 02:01:51
The Malanca 125 E 2C Sport was first released in 1980 and has long been collecting loyal fans since then. It is a sports bike and as one, it is constructed for suitability in increased speed, acceleration, braking...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Suzuki Intruder Classic 400
- 2005 Suzuki Intruder Classic 800
- 2005 Suzuki Intruder LC 250
- 2005 Suzuki JR 50
- 2005 Suzuki Katana 600
- 2005 Suzuki Katana 750
- 2005 Suzuki RM 125
- 2005 Suzuki RM 250
- 2005 Suzuki RM 65
- 2005 Suzuki RM 85
- 2005 Suzuki RM 85 L
- 2005 Suzuki RM-Z250
- 2005 Suzuki RMZ 450
- 2005 Suzuki RV 125 VanVan
- 2005 Suzuki Skywave 250 Type S
- 2005 Suzuki Skywave 400 Type S
- 2005 Suzuki Skywave 650 LX
- 2005 Suzuki ST 250
- 2005 Suzuki Street Magic II
- 2005 Suzuki SV 1000 S

