2005 Derbi Mulhacen 659 gallery
2005 Derbi Mulhacen 659
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 659.00 ccm (40.21 cubic inches) | Power: | 48,6 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 84.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 160.0 kg (352.7 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,370 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-18 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Triumph Rocket III
- 2005 Triumph Speed Four
- 2005 Triumph Speed Triple
- 2005 Triumph Speedmaster
- 2005 Triumph Sprint ST
- 2005 Triumph Thruxton 900
- 2005 Triumph Tiger
- 2005 Veli 125 T-2
- 2005 Veli 150 T-3
- 2005 Veli 250 T
- 2005 Veli 50 QT
- 2005 Veli 50 QT-2
- 2005 Veli 50 QT-3
- 2005 Veli King 50
- 2005 Veli VL 110 GY
- 2005 Veli VL 125 GY
- 2005 Veli VL 50 Q
- 2005 Veli VL 80 PY
- 2005 Veli VL150 GY
- 2005 Veli VL200 GY-3

