2005 Ducati 749 R gallery
2005 Ducati 749 R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45.70 cubic inches) | Power: | 121 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 94.0 x 54.0 mm (3.7 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 183.5 kg (404.5 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.30 litres (4.83 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/black |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the...
Read more...
-
Cagiva Mito 125: An unrestricted wonder
2015-03-18 21:19:17
Cagiva Mito 125 is an object of desire for both those who love to ride a motorcycle and those who are learning to ride a motorcycle. The handling is wonderful and comes with a slick gearbox, good braking...
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Derbi Senda DRD
- 2005 Derbi Senda Racer
- 2005 Derbi Senda X-treme
- 2005 Derbi Supermotard DRD
- 2005 Derbi Supermotard Racer
- 2005 Derbi Supermotard X-treme
- 2005 Diamo Cruiser
- 2005 Diamo Fury
- 2005 Diamo Retro
- 2005 Diamo Tracer
- 2005 Diamo Turista
- 2005 Diamo Velux
- 2005 Ducati 749
- 2005 Ducati 749 Dark
- 2005 Ducati 749S
- 2005 Ducati 999
- 2005 Ducati 999 R
- 2005 Ducati 999 S
- 2005 Ducati Monster 1000

