2005 Husaberg FS 650 C gallery
2005 Husaberg FS 650 C
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 628.00 ccm (38.32 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Seat height: | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,481 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Yellow/blue |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
-
A tiny Lifan 250-4 providing an excellent performance
2015-03-23 22:36:52
Those of thoughtful and careful drivers who love to have a bike that is not only stylish but also provides excellent performance they can try out Lifan 250-4. If it is tried once no owner would want to...
Read more...
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Aprilia Pegaso Tuscany Tibet
- 2005 Aprilia RS 50
- 2005 Aprilia RST 1000 Futura
- 2005 Aprilia RSV 1000 R
- 2005 Aprilia RSV 1000 R Factory
- 2005 Aprilia RX 50
- 2005 Aprilia RX 50 Racing
- 2005 Aprilia Scarabeo 100 Four Stroke
- 2005 Aprilia Scarabeo 125
- 2005 Aprilia Scarabeo 250
- 2005 Aprilia Scarabeo 50 Ditech
- 2005 Aprilia Scarabeo 50 Four Stroke
- 2005 Aprilia Scarabeo 50 Street
- 2005 Aprilia Scarabeo 500
- 2005 Aprilia SL 1000 Falco
- 2005 Aprilia Sportcity 125
- 2005 Aprilia Sportcity 200
- 2005 Aprilia SR 50 Ditech
- 2005 Aprilia Tuono 1000 R
- 2005 Aprilia Tuono 1000 R Factory

