2005 Factory Bike Phantom R12 Agua gallery
2005 Factory Bike Phantom R12 Agua
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | 11 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.7 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 43.0 kg (94.8 pounds) |
| Seat height: | 670 mm (26.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 975 mm (38.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.50 litres (0.66 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red, Blue |
News
-
Factory Bike Chrono SM 250: easy to handle, easy to own
2015-03-27 02:00:58
One of the coolest and most popular supermotard is the Factory Bike Chrono SM 250.
These bikes were produced and sold beginning in 2004, and they vary in price from $3,400 to $5,600. This bike features a►
Read more...
-
Roehr 1130 Superbike, exotic and breathless
2015-03-30 21:46:19
The Roehr 1130 Superbike is a sports bike from 2008 and is one of the newest generations of American motorcycles. Looking exotic, isn't it?
These bikes are valued at $39,995 and have a V2, four-stroke engine and...
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Harley-Davidson FXDLI Dyna Glide Low Rider
- 2005 Harley-Davidson FXDWGI Dyna Wide Glide
- 2005 Harley-Davidson FXDXI Dyna Super Glide Sport
- 2005 Harley-Davidson FXSTBI Softail Night Train
- 2005 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce
- 2005 Harley-Davidson FXSTI Softail Standard
- 2005 Harley-Davidson VRSCA V-Rod
- 2005 Harley-Davidson VRSCB V-Rod
- 2005 Harley-Davidson XL 1200 R Sportster
- 2005 Harley-Davidson XL1200C Sportster Custom
- 2005 Harley-Davidson XL883 Sportster
- 2005 Harley-Davidson XL883C Sportster Custom
- 2005 Hartford VR-200H
- 2005 Hartford VR-200X
- 2005 Honda 919 / CB900F
- 2005 Honda CB250 Nighthawk
- 2005 Honda CBF600N
- 2005 Honda CBF600S
- 2005 Honda CBR1000RR
- 2005 Honda CBR125R

