2010 Beta Evo 300 4T gallery
2010 Beta Evo 300 4T
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 298.00 ccm (18.18 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 73.0 kg (160.9 pounds) |
| Seat height: | 680 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,305 mm (51.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.00-18 |
| Front brakes: | Single disc. 4 piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.60 litres (0.69 gallons) |
| Color options: | Red/black |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
-
Metisse Desert Racer by Steve The King McQueen
2015-03-30 02:37:14
The Metisse Desert Racer is one of the most classic looking bikes on the market today. It began to be produced and manufactured in 2012 and is still incredibly popular among veteran riders and even newer riders.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Aprilia RS 125
- 2010 Aprilia RS 125 Replica SBK
- 2010 Aprilia RS 50
- 2010 Aprilia RS 50 Replica SBK
- 2010 Aprilia RSV4 Factory
- 2010 Aprilia RSV4 R
- 2010 Aprilia RX 50
- 2010 Aprilia RXV 4.5
- 2010 Aprilia RXV 5.5
- 2010 Aprilia Scarabeo 100 4T
- 2010 Aprilia Scarabeo 125ie
- 2010 Aprilia Scarabeo 200
- 2010 Aprilia Scarabeo 200ie
- 2010 Aprilia Scarabeo 250
- 2010 Aprilia Scarabeo 300 Special
- 2010 Aprilia Scarabeo 400
- 2010 Aprilia Scarabeo 50 4T
- 2010 Aprilia Scarabeo 50 4T 4V
- 2010 Aprilia Scarabeo 50 Street
- 2010 Aprilia Scarabeo 500

