2004 Beta Alp 4.0 gallery
2004 Beta Alp 4.0
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 349.00 ccm (21.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 71.2 mm (3.1 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 133.0 kg (293.2 pounds) |
| Seat height: | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.50 litres (2.77 gallons) |
| Color options: | Grey/black/orange |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
-
Yiben 139QBT-15: for active riders only!
2015-03-27 15:17:16
The world-known manufacturer of scooters Yiben is a modern, huge company equipped with the latest technology and focused on the production of classic versions and the latest models of top class, like electric scooters and its hybrid versions.
...
Read more...
-
Yangtze 750, a giant bike of China Jialing Group
2015-03-27 14:14:45
Chinese media reporting about the appearing of a new brand with a fancy name of Yangtze River Jialing Motor Manufacturing. This brand is a subsidiary company of China Jialing Group, one of China's largest companies in the motorcycle...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Vertemati E 570 E Enduro
- 2004 Vertemati E 570 Enduro
- 2004 Vertemati S 450 E Motard
- 2004 Vertemati S 450 Motard
- 2004 Vertemati S 501 E Motard
- 2004 Vertemati S 501 Motard
- 2004 Vertemati S 570 E Motard
- 2004 Vertemati S 570 Motard
- 2004 Vertemati SR 450 Motard Racing
- 2004 Vertemati SR 600 Motard Racing
- 2004 Victory Kingpin
- 2004 Victory Touring Cruiser
- 2004 Victory Vegas
- 2004 Yamaha BT 1100 Bulldog
- 2004 Yamaha DT 125 RE
- 2004 Yamaha DT 175
- 2004 Yamaha DT 50 R
- 2004 Yamaha DT 50 Supermotard
- 2004 Yamaha FJR 1300
- 2004 Yamaha FJR 1300 A

