2004 Daelim Roadwin gallery
2004 Daelim Roadwin
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 11,6 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 135.0 kg (297.6 pounds) |
| Seat height: | 755 mm (29.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,380 mm (54.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Color options: | Orange, Galaxy blue |
News
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on►
Read more...
-
Schwinn Hope 150: a cute pinkie scooter for ladies only
2015-03-31 01:14:10
If speak honestly, the first time I saw this scooter, I couldn't shake the one thought. Its pale pink color hints for what a reason this vehicle was developed and for whom.
Of course, it's hard to...
Read more...
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
-
Sanglas 400 Y: created to face the world
2015-03-31 01:03:18
Sanglas is a name of motorcycle brand which was created in Barcelona in 1942, but its production had been already ceased in 1981.
The Sanglas bikes became famous thanks to their large enough engine as for their...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 GAS GAS Pampera 280
- 2004 GAS GAS SM 125
- 2004 GAS GAS SM 250
- 2004 GAS GAS SM 450
- 2004 GAS GAS SM 50
- 2004 GAS GAS TXT Boy 50
- 2004 GAS GAS TXT Pro 125
- 2004 GAS GAS TXT Pro 200
- 2004 GAS GAS TXT Pro 250
- 2004 GAS GAS TXT Pro 280
- 2004 GAS GAS TXT Pro 300
- 2004 GAS GAS TXT Rookie 50
- 2004 Gilera TT Surfer 50
- 2004 Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic
- 2004 Harley-Davidson FLHRI Road King
- 2004 Harley-Davidson FLHRSI Road King Custom
- 2004 Harley-Davidson FLHTCUI Ultra Classic Electra Glide
- 2004 Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic
- 2004 Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy
- 2004 Harley-Davidson FXD-P Dyna-Defender
