2004 Daelim History gallery
2004 Daelim History
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.90 ccm (7.62 cubic inches) | Power: | 11,6 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 56.0 x 50.7 mm (2.2 x 2.0 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 120.0 kg (264.6 pounds) |
| Seat height: | 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Color options: | Red, Blue grey, Dark blue, Light silver |
News
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on►
Read more...
-
Alabama-built Motus MST hits the city streets!
2015-03-30 15:11:34
Hitting the streets with Motus MST is a kid stuff.
The Motus MST is a current bike that is made in Alabama. The Motus MST is a V4, liquid cooled bike. The wheels are forged, aluminum OZ...
Read more...
-
Retro Mototrans 350 Vento with original engine design
2015-03-30 14:55:40
When dealing with Ducati, it means everything and even more. Ducati Mototrans proves it best.
The Mototrans 350 Vento is a classic bike from 1980. This bike is very popular with older riders who love the way...
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Moto Guzzi California EV Touring
- 2004 Moto Guzzi California Stone
- 2004 Moto Guzzi California Stone Touring
- 2004 Moto Guzzi California Titanum
- 2004 Moto Guzzi Griso
- 2004 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2004 Moto Guzzi Nevada 750
- 2004 Moto Guzzi Nevada 750 Club
- 2004 Moto Guzzi V11 Cafe Sport
- 2004 Moto Guzzi V11 Coppa Italia
- 2004 Moto Guzzi V11 Le Mans
- 2004 Moto Guzzi V11 Le Mans Nero Corsa
- 2004 Moto Guzzi V11 Le Mans Rosso Corsa
- 2004 Moto Guzzi V11 Sport Ballabio
- 2004 Motobi Adiva 125
- 2004 Motobi Adiva 150
- 2004 Motobi Velvet 400
- 2004 MV Agusta F4 1000 S
- 2004 MV Agusta F4 1000 Tamburini
- 2004 MV Agusta F4 Ago

