2004 Yamaha FZ6 gallery
2004 Yamaha FZ6
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36.61 cubic inches) | Power: | 96,55 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 65.5 x 44.5 mm (2.6 x 1.8 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 180.0 kg (396.8 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Lava red, Midnight black, Silver ice |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
A cool Aeon AX-50 tuning
2015-03-18 15:23:36
Scooter manufacturer Aeon made this AX-50 scooter from 2008 and still continue to make and sell these models. This scooter is perfect for any rider new or experienced. The Aeon AX-50 is considered to be a pocket bike...
Read more...
-
Riding the power Linhai Main Street 260
2015-03-23 22:43:32
The Linhai Main Street 260 is a Yamaha make with a powerful 249 cc engine. Further, this engine is a single cylinder four stroke one which gives a high performing efficiency to the scooter.
The engine is...
Read more...
-
A bold bare bones design of Leonart Bobber 125
2015-03-23 22:25:24
The all new Leonart Bobber 125 attracts attention immediately with this bold, bare-bones design.
The chassis assembly of this bike is the best sight to see, and that helps to maintain the fundamentals of a hard tail...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FXRS 1340 Low Glide Custom
-
Harley-Davidson FXR 1340 Super Glide
-
Harley-Davidson FLH 1340 EIectra Glide Belt Drive
Other motorcycles in 2004
- 2004 GAS GAS SM 50
- 2004 GAS GAS TXT Boy 50
- 2004 GAS GAS TXT Pro 125
- 2004 GAS GAS TXT Pro 200
- 2004 GAS GAS TXT Pro 250
- 2004 GAS GAS TXT Pro 280
- 2004 GAS GAS TXT Pro 300
- 2004 GAS GAS TXT Rookie 50
- 2004 Gilera TT Surfer 50
- 2004 Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic
- 2004 Harley-Davidson FLHRI Road King
- 2004 Harley-Davidson FLHRSI Road King Custom
- 2004 Harley-Davidson FLHTCUI Ultra Classic Electra Glide
- 2004 Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic
- 2004 Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy
- 2004 Harley-Davidson FXD-P Dyna-Defender
- 2004 Harley-Davidson FXDI Dyna Super Glide
- 2004 Harley-Davidson FXDLI Dyna Low Rider
- 2004 Harley-Davidson FXDWGI Dyna Wide Glide
- 2004 Harley-Davidson FXDXI Dyna Super Glide Sport

