2004 Victory Vegas gallery
2004 Victory Vegas
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1507.00 ccm (91.96 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 97.0 x 102.0 mm (3.8 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 281.0 kg (619.5 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,690 mm (66.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-B18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Triumph Bonneville T100
- 2004 Triumph Daytona 600
- 2004 Triumph Daytona 955i
- 2004 Triumph Rocket III
- 2004 Triumph Speed Four
- 2004 Triumph Speed Triple
- 2004 Triumph Speedmaster
- 2004 Triumph Sprint RS
- 2004 Triumph Sprint ST
- 2004 Triumph Thruxton 900
- 2004 Triumph Thunderbird Sport
- 2004 Triumph Tiger
- 2004 Vertemati C 450 Cross
- 2004 Vertemati C 500 Cross
- 2004 Vertemati C 570 Cross
- 2004 Vertemati E 450 E Enduro
- 2004 Vertemati E 450 Enduro
- 2004 Vertemati E 501 E Enduro
- 2004 Vertemati E 501 Enduro
- 2004 Vertemati E 570 E Enduro

