2004 Suzuki GS 500F gallery
2004 Suzuki GS 500F
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 487.00 ccm (29.72 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 74.0 x 56.6 mm (2.9 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 180.0 kg (396.8 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Color options: | Blue/White, Yellow |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Beta Rev 50
- 2004 Beta Rev 80
- 2004 Beta RR Enduro 50
- 2004 Beta RR Enduro 50 Alu
- 2004 Beta RR Motard 50
- 2004 Beta RR Motard 50 Alu
- 2004 BMW F650CS
- 2004 BMW F650CS Scarver
- 2004 BMW F650GS Dakar
- 2004 BMW K1200GT
- 2004 BMW K1200LT
- 2004 BMW K1200RS
- 2004 BMW R1100S
- 2004 BMW R1100S BoxerCup Replica
- 2004 BMW R1150GS Adventure
- 2004 BMW R1150R
- 2004 BMW R1150R Rockster
- 2004 BMW R1150R Rockster Edition 80
- 2004 BMW R1150RT
- 2004 BMW R1200C Classic

