2004 Beta Jonathan 350 Cruiser gallery
2004 Beta Jonathan 350 Cruiser
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 349.00 ccm (21.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 71.2 mm (3.1 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 138.0 kg (304.2 pounds) |
| Seat height: | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,470 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 140/90-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Color options: | Black (nero opaco) |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders...
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
-
Montesa Cota 315 R, a low-hanging fruit
2015-03-30 03:14:31
The Montesa Cota 315 R is a trial bike from 2001. It was very popular among many different split-levelled riders.
The young riders love it because of how little effort is required to handle and how easy...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Beta Ark Liquid Cooled 50
- 2004 Beta Eikon 4T 125
- 2004 Beta Eikon 4T 150
- 2004 Beta Eikon Team 50
- 2004 Beta Euro 350 Cruiser
- 2004 Beta Minitrial
- 2004 Beta Motard 4.0
- 2004 Beta Rev 3
- 2004 Beta Rev 50
- 2004 Beta Rev 80
- 2004 Beta RR Enduro 50
- 2004 Beta RR Enduro 50 Alu
- 2004 Beta RR Motard 50
- 2004 Beta RR Motard 50 Alu
- 2004 BMW F650CS
- 2004 BMW F650CS Scarver
- 2004 BMW F650GS Dakar
- 2004 BMW K1200GT
- 2004 BMW K1200LT

