2004 GAS GAS SM 250 gallery
2004 GAS GAS SM 250
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15.26 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 66.4 x 72.0 mm (2.6 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 101.0 kg (222.7 pounds) |
| Seat height: | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Color options: | Red/grey/black |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
Retro Mototrans 350 Vento with original engine design
2015-03-30 14:55:40
When dealing with Ducati, it means everything and even more. Ducati Mototrans proves it best.
The Mototrans 350 Vento is a classic bike from 1980. This bike is very popular with older riders who love the way...
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Suzuki Bandit 600 N
- 2004 Suzuki Bandit 600 S
- 2004 Suzuki Burgman 400
- 2004 Suzuki Burgman 650
- 2004 Suzuki DR-Z 250
- 2004 Suzuki DR-Z 400 E
- 2004 Suzuki DR-Z 400 S
- 2004 Suzuki DR200SE
- 2004 Suzuki GS 500F
- 2004 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa
- 2004 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa Limited
- 2004 Suzuki GSX-R 1000
- 2004 Suzuki GSX-R 1000 Mladin Replica
- 2004 Suzuki GSX-R 600
- 2004 Suzuki GSX-R 750
- 2004 Suzuki GZ250
- 2004 Suzuki Intruder 1400
- 2004 Suzuki Intruder 800
- 2004 Suzuki Intruder LC 1500
- 2004 Suzuki JR 80

