2004 GAS GAS EC 250 gallery
2004 GAS GAS EC 250
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.30 ccm (15.21 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 66.4 x 72.0 mm (2.6 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 102.0 kg (224.9 pounds) |
| Seat height: | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Color options: | Red/black |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 TM racing C2 Bambino
- 2004 TM racing CR2 Bambino
- 2004 TM racing EN 125 Enduro
- 2004 TM racing EN 250 Enduro
- 2004 TM racing EN 250 F ES Enduro
- 2004 TM racing EN 450 F ES Enduro
- 2004 TM racing MX 125 Cross
- 2004 TM racing MX 250 Cross
- 2004 TM racing MX 450 F Cross
- 2004 TM racing MX 450 F ES Cross
- 2004 TM racing MX 85 Junior Cross
- 2004 TM racing SMM 125 Black Dream
- 2004 TM racing SMM 530 F Black Dream
- 2004 TM racing SMR 450 ES Racing
- 2004 TM racing SMX 450 Competition
- 2004 TM racing SMX 660 Competition
- 2004 Triumph America
- 2004 Triumph Bonneville
- 2004 Triumph Bonneville T100
- 2004 Triumph Daytona 600

