2004 GAS GAS EC 125 gallery
2004 GAS GAS EC 125
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 101.0 kg (222.7 pounds) |
| Seat height: | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Color options: | Yellow/black |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete...
Read more...
-
Xingfu 250 A invites to the trip!
2015-03-28 00:54:13
Everybody owns a personal secret of the best holidays for itself. Some people join to a big friendly company, take minivan and travel with loud music and fun jokes. There are also fans of sea travels on ships......
Read more...
-
Hartford HD-125L Legion, is it a troublemaker or a fuel-eater?
2015-03-27 23:38:57
The Hartford HD-125L Legion is a naked bike that has been manufactured since 2003.
It features a single cylinder, four-stroke engine and has 10.50 horsepower at 7,000 RPMs. This bike has been purchased by younger riders because...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 MV Agusta F4 1000 Tamburini
- 2004 MV Agusta F4 Ago
- 2004 MV Agusta F4 Brutale Oro
- 2004 MV Agusta F4 Brutale S
- 2004 MV Agusta F4 S
- 2004 MV Agusta F4 S 1+1
- 2004 MV Agusta F4 SPR
- 2004 PGO i-Charge 125
- 2004 PGO My BuBu 125
- 2004 PGO T-Rex 125
- 2004 PGO T-Rex 150
- 2004 Polini GR 3 Reverse Minimoto
- 2004 Polini Mini Supermotard
- 2004 Polini X1 P Minicross
- 2004 Sherco 0.5 Trial
- 2004 Sherco 0.8 Trial
- 2004 Sherco 1.25 Trial
- 2004 Sherco 2.0 Trial
- 2004 Sherco 2.5 Trial
- 2004 Sherco 2.9 Trial

