2004 GAS GAS EC 300 gallery
2004 GAS GAS EC 300
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 294.70 ccm (17.98 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 72.0 mm (2.8 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 102.0 kg (224.9 pounds) |
| Seat height: | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Color options: | Black |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
-
A flying-shaped motard of Quantya Strada
2015-03-30 21:07:26
The Quantya Strada is a supermotard that was made in 2011. It is priced at $10,700 and can go up to $15,000 depending on all the changes and modifications added to the frame.
The Quantya Strada has...
Read more...
-
Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any heel of Achilles
2015-03-30 21:01:48
The heel of Achilles? Qlink Achilles 150 doesn't seem to have any. It is absolutely reliable vehicle!
Qlink Achilles 150 is a scooter that was manufactured and sold in 2007. It features a single cylinder, four-stroke engine...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Honda CBR600F4i
- 2004 Honda CBR600RR
- 2004 Honda CGL125
- 2004 Honda CMX250 Rebel
- 2004 Honda CR125R
- 2004 Honda CR250F
- 2004 Honda CR85R
- 2004 Honda CR85R Expert
- 2004 Honda CRF100F
- 2004 Honda CRF150F
- 2004 Honda CRF230F
- 2004 Honda CRF250F
- 2004 Honda CRF250X
- 2004 Honda CRF450F
- 2004 Honda CRF50F
- 2004 Honda CRF70F
- 2004 Honda CRF80F
- 2004 Honda Dream 50R
- 2004 Honda Elite 80
- 2004 Honda GL1800 Gold Wing

