2011 GAS GAS TXT Cadet gallery
2011 GAS GAS TXT Cadet
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 72.50 ccm (4.42 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 47.0 x 41.8 mm (1.9 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 57.0 kg (125.7 pounds) |
| Seat height: | 665 mm (26.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,300 mm (51.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-19 |
| Rear tyre dimensions: | 3.50-17 |
| Front brakes: | Single disc. 2 pistons calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. 2 pistons calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Enfield Bullet G5 Classic EFI
- 2011 Enfield Bullet G5 Deluxe EFI
- 2011 Enfield Classic 350
- 2011 Enfield Thunderbird TwinSpark
- 2011 Erik Buell Racing 1125R DSB
- 2011 Erik Buell Racing 1125RR ASB
- 2011 Erik Buell Racing 1190RR
- 2011 Exile Cycles Fat Bloke
- 2011 FGR Midalu 2500
- 2011 Fischer MRX
- 2011 Garelli Flexi 125
- 2011 Garelli Flexi 50
- 2011 Garelli GSP 50
- 2011 Garelli XOe
- 2011 GAS GAS EC 125 2T Six-Days
- 2011 GAS GAS EC 125 Racing
- 2011 GAS GAS EC 200 Six-Days
- 2011 GAS GAS EC 250 2T
- 2011 GAS GAS EC 250 2T E
- 2011 GAS GAS EC 250 2T Six-Days

