2011 Benelli TNT 1130 Sport gallery
2011 Benelli TNT 1130 Sport
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1131.00 ccm (69.01 cubic inches) | Power: | 135,44 |
| Engine type: | In-line three, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 62.0 mm (3.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 208.0 kg (458.6 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,419 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-;17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-;17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver/red/black |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
Leonhardt Gunbus 410, the biggest moto in the world
2015-03-23 22:31:03
The world’s biggest motorcycle in production is considered to be Leonhardt Gunbus 410, and it has been now known around the globe.
It is made by the German manufacturer Leonhardt. If you measure the motorcycle, you will...
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Kawasaki KX250F
- 2011 Kawasaki KX450F
- 2011 Kawasaki KX65
- 2011 Kawasaki KX85 Motocross
- 2011 Kawasaki Ninja 1000
- 2011 Kawasaki Ninja 250R
- 2011 Kawasaki Ninja 400R
- 2011 Kawasaki Ninja 400R ABS
- 2011 Kawasaki Ninja 650R
- 2011 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2011 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS
- 2011 Kawasaki Ninja ZX-14 Supersport
- 2011 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2011 Kawasaki Versys
- 2011 Kawasaki Versys City
- 2011 Kawasaki Versys Tourer
- 2011 Kawasaki VN1700 Classic
- 2011 Kawasaki VN1700 Classic Tourer
- 2011 Kawasaki VN1700 Light Tourer
- 2011 Kawasaki VN1700 Voyager

