2011 Benelli TNT R160 gallery
2011 Benelli TNT R160
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1131.00 ccm (69.01 cubic inches) | Power: | 155 |
| Engine type: | In-line three, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 62.0 mm (3.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 208.0 kg (458.6 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,443 mm (56.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Twin floating disks, 4-piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Twin piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/black |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Ural Solo
- 2011 Ural Sportsman
- 2011 Ural Tourist 750
- 2011 Ural Wolf 750 Solo
- 2011 Vahrenkamp Diesel 462
- 2011 Vectrix VX-1
- 2011 Veli VL 50QT-26 Air Blade
- 2011 Veli VL 50QT-42
- 2011 Vento Hot Rod
- 2011 Vento Phantom R5
- 2011 Vento Triton LI
- 2011 Vento V-Thunder XL
- 2011 Vespa GTS 125
- 2011 Vespa GTS 125 Super
- 2011 Vespa GTS 250 i.e.
- 2011 Vespa GTS 300
- 2011 Vespa GTS 300 Super
- 2011 Vespa GTV 300
- 2011 Vespa LX 125 i.e.
- 2011 Vespa LX 150 i.e.

