2010 Benelli Tornado Naked Tre 899 gallery
2010 Benelli Tornado Naked Tre 899
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 899.00 ccm (54.86 cubic inches) | Power: | 118,01 |
| Engine type: | In-line three, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 49.2 mm (3.5 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 208.0 kg (458.6 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,443 mm (56.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, white |
News
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this►
Read more...
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is...
Read more...
-
American Eagle Raptor beats the limits
2015-03-18 16:23:25
One of the most frenzied motorcycles on the market is the American Eagle Raptor. It has been featured on many different motorcycle television shows and is very popular among collectors and riders alike.
The American Eagle Raptor...
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Peugeot TKR
- 2010 Peugeot TKR 12
- 2010 Peugeot TKR Furious
- 2010 Peugeot Tweet 125
- 2010 Peugeot Tweet 50
- 2010 Peugeot V-Clic 50
- 2010 Peugeot Vivacity 4T
- 2010 Peugeot Vivacity 50
- 2010 Peugeot Vivacity Roland Garros
- 2010 Peugeot Vivacity Sixties
- 2010 Peugeot Vogue VS2
- 2010 Peugeot XP6 Top Road
- 2010 Peugeot XP6 Track
- 2010 Peugeot XPS Street Evo 3
- 2010 Peugeot XPS Top Road
- 2010 Peugeot XPS Track
- 2010 PGO G-Max 50
- 2010 PGO Libra 50
- 2010 PGO Ligero RS 50
- 2010 PGO No Fear 50

