2010 CCM RL125 gallery
2010 CCM RL125
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 125.0 kg (275.6 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,135 mm (44.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, black |
News
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which►
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Alfer VR 2000 Enduro
- 2010 Alfer VR 2000 Supermotard
- 2010 American IronHorse Slammer Base
- 2010 Aprilia Atlantic 300
- 2010 Aprilia Dorsoduro 750
- 2010 Aprilia Dorsoduro 750 ABS
- 2010 Aprilia Dorsoduro 750 Factory
- 2010 Aprilia Mana 850
- 2010 Aprilia Mana 850 GT ABS
- 2010 Aprilia MXV 4.5
- 2010 Aprilia Pegaso 650
- 2010 Aprilia Pegaso 650 Factory
- 2010 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2010 Aprilia RS 125
- 2010 Aprilia RS 125 Replica SBK
- 2010 Aprilia RS 50
- 2010 Aprilia RS 50 Replica SBK
- 2010 Aprilia RSV4 Factory
- 2010 Aprilia RSV4 R
- 2010 Aprilia RX 50

