1993 Gilera RC 600 R gallery
1993 Gilera RC 600 R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 558.00 ccm (34.05 cubic inches) | Power: | 54,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 138.0 kg (304.2 pounds) |
| Seat height: | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-18 |
| Front brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1993
- 1993 Dnepr Dnepr
- 1993 Ducati 750 SS
- 1993 Ducati 888 SP5
- 1993 Ducati 888 Strada
- 1993 Ducati 900 SS
- 1993 Ducati 900 Superlight
- 1993 Ducati 907 I.E.
- 1993 Enfield Bullet 500
- 1993 Gilera Apache 125
- 1993 Gilera Nordwest
- 1993 Harley-Davidson 1200 Sportster
- 1993 Harley-Davidson 1340 Dyna Low Rider
- 1993 Harley-Davidson 1340 Dyna Wide Glide
- 1993 Harley-Davidson 1340 Electra Glide Sport
- 1993 Harley-Davidson 1340 Heritage Nostalgia
- 1993 Harley-Davidson 1340 Low Rider Convertible
- 1993 Harley-Davidson 1340 Low Rider Custom
- 1993 Harley-Davidson 1340 Low Rider Sport
- 1993 Harley-Davidson 1340 Softail Custom

