1993 Ducati 888 SP5 gallery
1993 Ducati 888 SP5
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 888.00 ccm (54.19 cubic inches) | Power: | 118 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 64.0 mm (3.7 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 188.0 kg (414.5 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Atlas Honda CG 125: A four-stroke, general purpose bike
2015-03-18 17:10:16
The Atlas Honda CG 125 - Millennium Power is designed for general purposes as a standard or naked. The bike is mainly built with touring capabilities for its category. It functions with a single cylinder, four strokes. Though...
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
-
The eye catching Kabirdass K100LA
2015-03-23 17:02:37
This bike is an Indian make and was introduced in the year 2011. The bike is categorised in the scooter type. The Kabirdass K100LA scooter runs on electric power and can attain a top speed of 25km per...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1993
- 1993 Honda CBR900RR Fireblade
- 1993 Honda Dio Super
- 1993 Honda GL1500 Aspencade
- 1993 Honda GL1500SE
- 1993 Honda NTV650
- 1993 Honda NX250
- 1993 Honda NX650 Dominator
- 1993 Honda ST1100 Pan-European
- 1993 Honda VF750F
- 1993 Honda VT600C
- 1993 Honda XL600V Transalp
- 1993 Honda XRV750 Africa Twin
- 1993 Husqvarna TE 610
- 1993 Husqvarna WR 125
- 1993 Indian Scout 86
- 1993 Jawa-CZ 180
- 1993 Jawa T 350
- 1993 Kawasaki EL250
- 1993 Kawasaki EN500
- 1993 Kawasaki GPX600R
