1994 Gilera Nordwest 350 gallery
1994 Gilera Nordwest 350
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 348.80 ccm (21.28 cubic inches) | Power: | 34 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 80.0 x 69.4 mm (3.1 x 2.7 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 140.0 kg (308.6 pounds) |
| Seat height: | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 4 piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2 piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja...
Read more...
-
The Avinton Collector GT: A Naked Collectors’ Choice
2015-03-18 17:13:57
The bike is a recently modelled roadster. The Avinton Collector GT is only created a fresh two years back and just recently had a 2015 update. As per common expectation, how it looks is modern than most standard...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1994
- 1994 Suzuki GSX-R 1100 WR
- 1994 Suzuki GSX-R 750 W
- 1994 Suzuki LS 650 Savage
- 1994 Suzuki RF 600 R
- 1994 Suzuki RF 900 R
- 1994 Suzuki VS 1400 Intruder
- 1994 Suzuki VS 800 Intruder
- 1994 Suzuki VX 800
- 1994 Ural Classic
- 1994 Ural Lux
- 1994 Ural Solo
- 1994 Ural Tourist
- 1994 Yamaha FJ 1200
- 1994 Yamaha FZR 1000
- 1994 Yamaha FZR 600 R
- 1994 Yamaha GTS 1000
- 1994 Yamaha SR 500
- 1994 Yamaha TDM 850
- 1994 Yamaha TT 600 E
- 1994 Yamaha VMX 1200 V-Max

