1985 Yamaha XJ 700 N Maxim gallery
1985 Yamaha XJ 700 N Maxim
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 696.00 ccm (42.47 cubic inches) | Power: | 86 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 65.0 x 52.4 mm (2.6 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 219.0 kg (482.8 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,520 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Front brakes: | Double disc. double action calipers |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red or Black |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1985
- 1985 Honda VF1000F (reduced effect)
- 1985 Honda VF1000F2
- 1985 Honda VF1000R
- 1985 Honda VF1000R (reduced effect)
- 1985 Honda VF1100C
- 1985 Honda VF500F
- 1985 Honda VF500F2
- 1985 Honda VF750C
- 1985 Honda VF750F
- 1985 Honda VT1100C Shaddow
- 1985 Honda VT500C
- 1985 Honda VT500E
- 1985 Honda VT500E (reduced effect)
- 1985 Honda XBR500 N
- 1985 Honda XBR500 N (reduced effect)
- 1985 Honda XL250R
- 1985 Honda XL250R (reduced effect)
- 1985 Honda XL350R
- 1985 Honda XL600LM
- 1985 Honda XL600R

