1985 Kawasaki ZL900 Eliminator gallery
1985 Kawasaki ZL900 Eliminator
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 908.00 ccm (55.41 cubic inches) | Power: | 105 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.5 x 55.0 mm (2.9 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 238.0 kg (524.7 pounds) |
| Seat height: | 745 mm (29.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,595 mm (62.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-18 56h |
| Rear tyre dimensions: | 160/80-15 74h |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,...
Read more...
-
Factory Bike Chrono SM 250: easy to handle, easy to own
2015-03-27 02:00:58
One of the coolest and most popular supermotard is the Factory Bike Chrono SM 250.
These bikes were produced and sold beginning in 2004, and they vary in price from $3,400 to $5,600. This bike features a...
Read more...
-
A custom-made chopper of Exile Cycles Bar Hopper
2015-03-27 01:53:49
The Exile Cycles Bar Hopper is one of the best bikes on the market today. It was widely made and sold in 2010, but is still being sold all over the world.
The Exile Cycles Bar Hopper...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1985
- 1985 Fantic 125 Raider LC
- 1985 Fantic 125 Strada LC
- 1985 Fantic 250 Raider LC
- 1985 Garelli XR 125 Tiger
- 1985 Gilera RX 125 Arizona
- 1985 Harley-Davidson FLHTC 1340 Electra Glide Classic
- 1985 Harley-Davidson FLHTC 1340 (with sidecar)
- 1985 Harley-Davidson FLHTC C 1340 EIectra Glide Chrom
- 1985 Harley-Davidson FLTC 1340 Tour Glide Classic
- 1985 Harley-Davidson FLTC 1340 (with sidecar)
- 1985 Harley-Davidson FXEF 1340 Fat Bob
- 1985 Harley-Davidson FXRS 1340 Low Glide
- 1985 Harley-Davidson FXRS 1340 Low Glide Custom
- 1985 Harley-Davidson FXRT 1340 Sport Glide
- 1985 Harley-Davidson FXSB 1340 Low Rider
- 1985 Harley-Davidson FXST 1340 Softail
- 1985 Harley-Davidson FXWG 1340 Wide Glide
- 1985 Harley-Davidson XLH 1000 Sportster
- 1985 Harley-Davidson XLS 1000 Roadster
- 1985 Harley-Davidson XLX 1000-61

