1985 Suzuki RG 400 Gamma gallery
1985 Suzuki RG 400 Gamma
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 397.40 ccm (24.25 cubic inches) | Power: | 59 |
| Engine type: | V4 | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 50.0 x 50.6 mm (2.0 x 2.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 7.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 154.0 kg (339.5 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,425 mm (56.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-16 |
| Rear tyre dimensions: | 2.75-17 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | 85_Champion_Blue-Super_white (RG500Gamma same = 7GF), |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a...
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1985
- 1985 MuZ ETZ 250
- 1985 MuZ ETZ 250 (with sidecar)
- 1985 Puch 350 HWE
- 1985 Puch 350 HWE Safari
- 1985 Puch 600 HWE
- 1985 Puch 600 HWE Safari
- 1985 Puch GS 125 F 5
- 1985 Puch GS 250 F 5
- 1985 Puch GS 350 F 5
- 1985 Puch GS 504 F 4 T
- 1985 Puch GS 560 F 4 T
- 1985 Suzuki DR 100
- 1985 Suzuki DR 200
- 1985 Suzuki DR 250 S
- 1985 Suzuki DR 600 S
- 1985 Suzuki DR 600 S (reduced effect)
- 1985 Suzuki GNX 250 E
- 1985 Suzuki GR 650 X
- 1985 Suzuki GS 1100 G
- 1985 Suzuki GS 450 L

