2003 Suzuki GSX-R 750 gallery
2003 Suzuki GSX-R 750
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45.70 cubic inches) | Power: | 141 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 46.0 mm (2.8 x 1.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 166.0 kg (366.0 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Go wild on the track with Mondial Piega 1000
2015-03-30 03:09:04
Riders go wild with this model, and it is quite understandable! The Mondial Piega 1000 is a bike from 2002 that is not only sporty, but very sleek and refined model.
Young riders love this awesome bike...
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Honda VT600C Shadow
- 2003 Honda VT750C2 Shadow
- 2003 Honda VT750C3 Black Widow
- 2003 Honda VTR1000F FireStorm / Super Hawk
- 2003 Honda VTR1000SP-2
- 2003 Honda VTX1300S
- 2003 Honda VTX1800
- 2003 Honda X-Eleven
- 2003 Honda X8R-S
- 2003 Honda XL1000 Varadero
- 2003 Honda XL125 Varadero
- 2003 Honda XL650 Transalp
- 2003 Honda XR100R
- 2003 Honda XR125L
- 2003 Honda XR50R
- 2003 Honda XR70R
- 2003 Honda XRV750 Africa Twin
- 2003 Husaberg FC 550 / 6
- 2003 Husaberg FC 550/4
- 2003 Husaberg FE 400 E

