2003 Suzuki GSX-R 1000 gallery
2003 Suzuki GSX-R 1000
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 988.00 ccm (60.29 cubic inches) | Power: | 164 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 73.0 x 59.0 mm (2.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 12.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 168.0 kg (370.4 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Sports Race Is Easier With Malanca 125 E 2 C Sport
2015-03-24 02:01:51
The Malanca 125 E 2C Sport was first released in 1980 and has long been collecting loyal fans since then. It is a sports bike and as one, it is constructed for suitability in increased speed, acceleration, braking...
Read more...
-
The light weighing customization Jincheng Custom 50
2015-03-23 15:53:50
The Jincheng Custom 50 is made by the Jincheng bike makers in the year 2003. It has a 49 cc single-cylinder four-stroke engine that delivers high performance. The highest attainable speed on this bike is about 85 km...
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Ducati 800 Sport
- 2003 Ducati 998
- 2003 Ducati 999
- 2003 Ducati 999 S
- 2003 Ducati Monster 1000 DARK i.e.
- 2003 Ducati Monster 1000 S i.e.
- 2003 Ducati Monster 620 DARK i.e.
- 2003 Ducati Monster 620 S i.e.
- 2003 Ducati Monster 620 Standard i.e.
- 2003 Ducati Monster 800 DARK i.e.
- 2003 Ducati Monster 800 S i.e.
- 2003 Ducati Monster S4
- 2003 Ducati Monster S4R
- 2003 Ducati Multistrada 1000 DS
- 2003 Ducati ST2
- 2003 Ducati ST4
- 2003 Ducati ST4S
- 2003 Ducati ST4S ABS
- 2003 Ducati Supersport 1000 DS Full-fairing
- 2003 Ducati Supersport 1000 DS Half-fairing

