2003 Ducati Supersport 800 gallery
2003 Ducati Supersport 800
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 802.00 ccm (48.94 cubic inches) | Power: | 74,5 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 66.0 mm (3.5 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 183.0 kg (403.4 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Chang-Jiang CJ750 M1M still being alive
2015-03-18 22:29:21
The Chinese Chang-Jiang CJ750 M1M is a motorcycle made and introduced by the China Nanchang Aircraft Manufacturing Company in 1950. The motorcycle made its name famous in many of the countries because of its look and features. It...
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2003
- 2003 Aprilia RS 125 R
- 2003 Aprilia RS 125 Tuono
- 2003 Aprilia RS 50
- 2003 Aprilia RS 50 Tuono
- 2003 Aprilia RST 1000 Futura
- 2003 Aprilia RSV Mille 1000
- 2003 Aprilia RSV Mille 1000 R
- 2003 Aprilia RX 50
- 2003 Aprilia SR 50 GP1 Race Replica
- 2003 Aprilia Tuono Fighter 1000
- 2003 Aprilia Tuono Racer 1000
- 2003 Benelli Tornado Novocento Limited Edition
- 2003 Benelli Tornado Tre Novecento
- 2003 Beta Alp 200
- 2003 Beta Euro Cruiser 350
- 2003 Beta RR 50
- 2003 Beta Supermoto 50
- 2003 BMW F650CS
- 2003 BMW F650GS
- 2003 BMW K1200GT

