2011 KTM 990 Supermoto T gallery
2011 KTM 990 Supermoto T
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 113,99 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 196.0 kg (432.1 pounds) |
| Seat height: | 855 mm (33.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,505 mm (59.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Brembo four piston fixed-caliper, radial bolted, brake |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Color options: | Black/orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Lehman Trikes Crossbow redefining the concept of luxury touring trike
2015-03-23 22:10:39
If you are looking for a luxury trike which is a real attention getter for you, then you can go for the Lehman Trikes Crossbow. It is a trike that is indeed a real crowd pleaser and has...
Read more...
-
Riding experience with the Boom Trikes Classic Chopper
2015-03-18 18:18:32
This bike gives a powerful riding experience with its powerful 1584 cc engine. The Boom Trikes Classic Chopper has a 4 stroke engine with four-cylinder boxer. The design is equally admired by women drivers. It can even attain...
Read more...
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Kreidler Supermoto125 DD
- 2011 KTM 1190 RC8
- 2011 KTM 1190 RC8 R
- 2011 KTM 1190 RC8 R Akrapovic
- 2011 KTM 1190 RC8 R Red Bull
- 2011 KTM 125 Duke
- 2011 KTM 125 EXC
- 2011 KTM 125 EXC Six Days
- 2011 KTM 125 SX
- 2011 KTM 150 SX
- 2011 KTM 200 EXC
- 2011 KTM 250 EXC
- 2011 KTM 250 EXC-F
- 2011 KTM 250 EXC Six Days
- 2011 KTM 250 SX
- 2011 KTM 250 SX-F
- 2011 KTM 300 EXC
- 2011 KTM 300 EXC Six Days
- 2011 KTM 350 F EXC Factory
- 2011 KTM 350 SX-F

