2012 KTM 200 EXC gallery
2012 KTM 200 EXC
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 193.00 ccm (11.78 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 64.0 x 60.0 mm (2.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 97.0 kg (213.8 pounds) |
| Seat height: | 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,471 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange/white/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Kawasaki Ninja ZX-14R
- 2012 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2012 Kawasaki Ninja ZX-6R Performance
- 2012 Kawasaki Versys 1000
- 2012 Kawasaki Versys 650
- 2012 Kawasaki Versys Tourer
- 2012 Kawasaki VN1700 Classic
- 2012 Kawasaki VN1700 Classic Tourer
- 2012 Kawasaki VN900 Classic
- 2012 Kawasaki VN900 Custom
- 2012 Kawasaki Vulcan 1700 Classic
- 2012 Kawasaki Vulcan 1700 Nomad
- 2012 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero
- 2012 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager
- 2012 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager ABS
- 2012 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
- 2012 Kawasaki Vulcan 900 Classic
- 2012 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2012 Kawasaki Vulcan 900 Custom
- 2012 Kawasaki Vulcan VN1700 Voyager

