2012 Victory Zach Ness Vegas gallery
2012 Victory Zach Ness Vegas
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1737.14 ccm (106.00 cubic inches) | Power: | 97 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 292.6 kg (645.0 pounds) |
| Seat height: | 640 mm (25.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,684 mm (66.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-B18 |
| Front brakes: | Double disc. Floating rotor with 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Floating rotor with 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Titanium Metallic w/Ness Graphics |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Aprilia Dorsoduro 1200 ABS
- 2012 Aprilia Dorsoduro 750
- 2012 Aprilia Dorsoduro 750 ABS
- 2012 Aprilia Dorsoduro 750 Factory
- 2012 Aprilia Dorsoduro 750 Factory ABS
- 2012 Aprilia Mana 850
- 2012 Aprilia Mana 850 ABS
- 2012 Aprilia Mana 850 GT ABS
- 2012 Aprilia MXV 4.5
- 2012 Aprilia Pegaso 650
- 2012 Aprilia Pegaso 650 Factory
- 2012 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2012 Aprilia RS 50
- 2012 Aprilia RS4 125
- 2012 Aprilia RSV4 Factory
- 2012 Aprilia RSV4 Factory APRC
- 2012 Aprilia RSV4 Factory APRC SE
- 2012 Aprilia RSV4 R
- 2012 Aprilia RSV4 R APRC
- 2012 Aprilia RX 50

