2012 Victory Vegas Jackpot gallery
2012 Victory Vegas Jackpot
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1737.14 ccm (106.00 cubic inches) | Power: | 97 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 295.7 kg (652.0 pounds) |
| Seat height: | 653 mm (25.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,684 mm (66.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 250/40-R18 |
| Front brakes: | Double disc. Floating rotor with 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Floating rotor with 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Solid Black, Fireball Red w/White Scallops, Pearl White and Black w/Extreme Graphics |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson XL 53C Sportster Custom 53
-
Harley-Davidson FXDLI Dyna Low Rider
-
Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic
Other motorcycles in 2012
- 2012 Ducati Superbike 848 Evo
- 2012 Ducati Superbike 848 Evo Corse
- 2012 Erik Buell Racing 1190RS
- 2012 Erik Buell Racing 1190RS Carbon Edition
- 2012 Evolve Helium
- 2012 Evolve Lithium
- 2012 Evolve Neon
- 2012 Evolve Titanium
- 2012 Evolve Xenon
- 2012 Evolve Zinc
- 2012 Harley-Davidson FLD Dyna Switchback
- 2012 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2012 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
- 2012 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2012 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide
- 2012 Harley-Davidson FLHTCUSE7 CVO Ultra Classic Electra Glide
- 2012 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra Classic
- 2012 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited
- 2012 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2012 Harley-Davidson FLHXSE3 CVO Street Glide

