2012 Victory Vision Tour gallery
2012 Victory Vision Tour
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1737.14 ccm (106.00 cubic inches) | Power: | 97 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 394.2 kg (869.0 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-R16 |
| Front brakes: | Double disc. ABS, floating rotor with 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. ABS, floating rotor with 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Sunset Red and , Black w/Black Carbon Graphics, Imperial Blue and Super Steel Gray, Bronze Mist and Sandstone Metallic, Solid Black and Vogue Silver |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Simson S51 B1-4 still remaining a legend
2015-03-31 01:44:08
The Simson company appeared in 1854 thanks to two brothers, the Simsons. Since 1953 it started manufacturing of a great Simson motorcycles AVO-425 with a four-stroke 250 CC engine and a propeller driven wheel. And since the beginning...
Read more...
-
Shineray XY125-5 is ready to all possible issues on your way
2015-03-31 01:37:32
If you have a desire to run fast across city streets or to make breathtaking jumps, Shineray XY125-5 is your happy choice.
Almost all motorcycles that belong to Enduro class, in fact, constitute a light bike with...
Read more...
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Victory Zach Ness Vegas
- 2012 Vmoto Briza
- 2012 Vmoto Cierzo
- 2012 Vmoto E-max
- 2012 Vmoto Milan Jx50
- 2012 Vmoto Monaco V1
- 2012 Vmoto Monte Carlo
- 2012 Vmoto Monza
- 2012 Vmoto Taku
- 2012 Yamaha Aerox R
- 2012 Yamaha Aerox SP55
- 2012 Yamaha BWs 125
- 2012 Yamaha C3
- 2012 Yamaha Cygnus X
- 2012 Yamaha FJR 1300 A
- 2012 Yamaha FZ1
- 2012 Yamaha FZ6R
- 2012 Yamaha FZ8
- 2012 Yamaha Jog RR
- 2012 Yamaha Majesty

