2012 Victory Cross Roads Delux gallery
2012 Victory Cross Roads Delux
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1737.14 ccm (106.00 cubic inches) | Power: | 97 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 340.0 kg (749.6 pounds) |
| Seat height: | 667 mm (26.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-R16 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.95 litres (5.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Solid Black, Sunset red, Classic paint |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this...
Read more...
-
Experiencing speed run with Jinlun JL 125-9
2015-03-23 15:57:53
This bike was manufactured by the Chinese Jinlun makers. The Jinlun JL 125-9 is a 124 cc twin type engine with a chain driven transmission at the rear tyre.
The bike is considered to be as a...
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Suzuki Boulevard S40
- 2012 Suzuki Burgman 125
- 2012 Suzuki Burgman 200
- 2012 Suzuki Burgman 400 ABS
- 2012 Suzuki Burgman 650 Exec
- 2012 Suzuki DR 125 SM
- 2012 Suzuki DR 650 SE
- 2012 Suzuki DR-Z 400 S
- 2012 Suzuki DR-Z125
- 2012 Suzuki DR-Z125L
- 2012 Suzuki Gladius
- 2012 Suzuki GSR 750
- 2012 Suzuki GSX-R 1000
- 2012 Suzuki GSX-R 600
- 2012 Suzuki GSX-R 750
- 2012 Suzuki GSX1250FA
- 2012 Suzuki GSX1250FA ST
- 2012 Suzuki GSX650F
- 2012 Suzuki GZ250
- 2012 Suzuki Hayabusa GSX1300R

