2013 Victory Cross Country Tour gallery
2013 Victory Cross Country Tour
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1737.14 ccm (106.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 383.3 kg (845.0 pounds) |
| Seat height: | 667 mm (26.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-R16 |
| Front brakes: | Double disc. Floating rotor with 4-piston calipers. ABS. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating rotor with 2-piston caliper. ABS. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.95 litres (5.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gloss Black, Boardwalk Blue, Gold Mist, Solid Sunset Red |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Motus MST
- 2013 Motus MST-R
- 2013 MV Agusta Brutale 1090
- 2013 MV Agusta Brutale 1090 R
- 2013 MV Agusta Brutale 1090RR
- 2013 MV Agusta Brutale 675
- 2013 MV Agusta Brutale 800
- 2013 MV Agusta F3 675
- 2013 MV Agusta F4
- 2013 MV Agusta F4 R
- 2013 MV Agusta F4 RR
- 2013 MV Agusta Rivale 800
- 2013 Rieju Marathon 125
- 2013 Rieju Marathon 125 AC
- 2013 Rieju Marathon 125 Pro
- 2013 Rieju Marathon 125 Pro Competizione
- 2013 Rieju Marathon 125 Pro SM
- 2013 Rieju Marathon Supermotard 125
- 2013 Rieju Mius
- 2013 Rieju MRT 50

