2013 Victory Cross Roads Classic gallery
2013 Victory Cross Roads Classic
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1737.14 ccm (106.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 350.2 kg (772.0 pounds) |
| Seat height: | 667 mm (26.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-B18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-R16 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.95 litres (5.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Burgundy and Khaki w/graphics |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Kawasaki KLX250
- 2013 Kawasaki KLX250S
- 2013 Kawasaki KLX250SF
- 2013 Kawasaki KLX450R
- 2013 Kawasaki KX100
- 2013 Kawasaki KX250F
- 2013 Kawasaki KX450F
- 2013 Kawasaki KX65
- 2013 Kawasaki KX85
- 2013 Kawasaki KX85-I
- 2013 Kawasaki KX85-II
- 2013 Kawasaki Ninja 1000
- 2013 Kawasaki Ninja 1000 ABS
- 2013 Kawasaki Ninja 250 ABS Special Edition
- 2013 Kawasaki Ninja 250 Special Edition
- 2013 Kawasaki Ninja 250R
- 2013 Kawasaki Ninja 250R Special Edition
- 2013 Kawasaki Ninja 300
- 2013 Kawasaki Ninja 300 ABS
- 2013 Kawasaki Ninja 300 Performance

