2013 KTM 500 EXC gallery
2013 KTM 500 EXC
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 510.40 ccm (31.14 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.0 x 72.0 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 112.5 kg (248.0 pounds) |
| Seat height: | 970 mm (38.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,482 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Kawasaki VN900 Classic
- 2013 Kawasaki VN900 Classic Special Edition
- 2013 Kawasaki VN900 Custom
- 2013 Kawasaki Vulcan 1700 Classic
- 2013 Kawasaki Vulcan 1700 Nomad
- 2013 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero
- 2013 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager
- 2013 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager ABS
- 2013 Kawasaki Vulcan 900 Classic
- 2013 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2013 Kawasaki Vulcan 900 Custom
- 2013 Kawasaki W800
- 2013 Kawasaki W800 Special Edition
- 2013 Kawasaki Z1000
- 2013 Kawasaki Z1000 ABS Special Edition
- 2013 Kawasaki Z1000 Special Edition
- 2013 Kawasaki Z1000SX
- 2013 Kawasaki Z800
- 2013 Kawasaki Z800e
- 2013 Kawasaki ZRX1200 DAEG

